Nawozy w jęczmieniu

Jęczmień to zboże, które charakteryzuje się bardzo krótkim okresem wegetacyjnym. Zboże to ma też stosunkowo słaby i niebyt rozbudowany system korzeniowy, przez co jest rośliną bardzo wrażliwą i podatną na szkodliwe działanie otoczenia. Jęczmień jest przede wszystkim bardzo wrażliwy na niskie temperatury, zwłaszcza na początku swojego wzrostu.

Jest także wymagający co co wilgotności gleby – zarówno niedobór wilgoci jak i nadmiar wody mogą się dla niego okazać bardzo szkodliwe. Jęczmień jest rośliną, która nie radzi sobie zbyt dobrze w zachwaszczonych polach, dlatego tak ważne dla wzrostu tego zboża jest wczesne usuwanie wszelkich chwastów. Jęczmień już przed siewem wymaga dobrze przygotowanej roli.

Przede wszystkim należy mu zapewnić odpowiednią temperaturę, która w początkowym okresie nie powinna być niższa niż 8 stopni Celsjusza, gdyż może to zahamować wzrost rośliny. Zadbać należy też o umiarkowana wilgotność gleby, która korzystnie wpłynie na rozwój systemu korzennego. Kolejna ważna kwestia to nawożenie pól uprawnych jęczmienia.

Jeżeli gleba, na której wzrasta jęczmień jest bardzo zakwaszona, to warto jest położyć na nią wapno węglanowe a w następnym kroku trzeba je wymieszać i niezwłocznie zabronować. Jeżeli natomiast gleba cechuje się bardzo niską zasobnością magnezu, to konieczne będzie położenie na pole wapna magnezowego. Warto jest także nawozić glebę przez wykorzystywanie w tym celu potasu oraz fosforu.

Te nawozy najlepiej jest wymieszać z około kilkunastocentymetrową warstwą gleby.